5 wskazówek dotyczących strategicznego startu

Żeglowanie na różnych typach łódek oznacza konieczność dostosowania strategii startowej. Ben McGrane wyjaśnia niektóre opcje Andy’emu Rice’owi.

Dobry start to nie tylko szybki start z linii w czystym powietrzu. Czasem lepszym startem może być czekanie w drugim rzędzie przy łodzi komisji i czekanie na swój moment do startu. Można też wystartować na lewym halsie za całą flotą.

Wielu z nas ma swoje ulubione podejście do startu, które stara się sprawdzać w każdej sytuacji, ale musimy być bardziej elastyczni. Na szybszych łodziach z napędem strugowodnym lub foilingowym start z lewego halsa może być opcją wygrywającą wyścig, ale w tym artykule zajmiemy się konwencjonalnym startem z prawego halsa.

Ben McGrane, wielokrotny mistrz w wielu klasach łodzi motorowych i kilowych, jest w stanie podzielić się swoim doświadczeniem i doradzić, jak dostosować swoje podejście do różnych okazji i scenariuszy strategicznych. Oto pięć najlepszych wskazówek Bena dotyczących strategicznego startu:

Przygotowanie do startu

Wystartowanie w czystym powietrzu z dobrym pasem na starcie jest przydatne tylko wtedy, gdy prowadzi cię we właściwym kierunku, zgodnym z ogólną strategią wyścigu. Jeśli startujesz z końca linii bocznej, ponieważ jest pięć stopni odchylenia od linii, ale nadal nie możesz przepłynąć na drugą stronę, żeby wykorzystać bardziej korzystny prąd po prawej stronie kursu, to znaczy, że twoja strategia startowa była zła. Decyzję o tym, jaki rodzaj startu zamierzasz wykonać, często podejmuje się rano przed regatami, a czasem nawet kilka dni lub tygodni wcześniej, jeśli planujesz regaty w miejscu, w którym występuje silny prąd wznoszący.

W dniu wyścigu bądź jednym z pierwszych na trasie, abyś mógł zacząć wyczuwać warunki i rejestrować numery kompasu przy każdym zwrocie.

Idź na środek

Jeśli masz dobrą prędkość łodzi, możesz pozwolić sobie na ustawienie się w zasadzie w dowolnym miejscu na linii startu. Jeśli nie jesteś pewny swojej prędkości lub jesteś jedną z wolniejszych łódek we flocie handicapowej, musisz uważniej myśleć o tym, gdzie się ustawisz.

Środek linii stwarza możliwości, jeśli masz dobry tranzyt na lądzie i możesz wykorzystać zwis na środku linii. Jeśli jest to dzień pełen zawirowań, to środek jest dobrym miejscem, aby zacząć pracować nad zmianami z obu stron trasy.

Ostrożnie z końcem sworznia

Wygrana na szpilce jest wspaniała, gdy się ją zdobędzie, i jest to świetne miejsce, jeśli chcesz iść mocno w lewo, w górę bitu. Ale stawiasz się w sytuacji, w której masz ograniczone możliwości.

Jeśli chodzi o cokolwiek innego niż kurs w lewo, jest to strategia obarczona dużym ryzykiem. Jeśli jesteś wystarczająco szybki, żeby wyrwać trochę dystansu na hals i przeciąć flotę, to jest to dobra opcja. Jednak większość z nas musi być bardziej ostrożna, jeśli chodzi o to, jak i kiedy używać opcji „pin end”.

Zależy to także od rodzaju łódki, na której żeglujesz i długości pierwszego etapu. Na łódce takiej jak 505, która jest w stanie płynąć pod wiatr, możesz mieć przewagę nad innymi łódkami. Na wypornościowych łodziach kilowych, takich jak XOD, trudniej jest wyprzedzić rywali, ponieważ różnice w prędkości łodzi są znikome.

Na krótkich trasach start z końcówką szpilki będzie trudny, ponieważ najprawdopodobniej zabraknie ci miejsca przed linią layline. Im dłuższy odcinek nawietrzny, tym więcej masz czasu, aby wykorzystać start z końcówką szpilki.

Rozsiądź się wygodnie na łodzi

żeglarz

Zaletą startu w pobliżu łodzi komisji jest możliwość wejścia w fazę z oscylującymi zmianami. Jeśli wiatr stale zmienia się o 10° lub 20°, start przy łodzi może być korzystny dla ciebie, ponieważ możesz przejść do podniesionego halsowania wcześniej niż łodzie znajdujące się dalej w kolejce, które czekają, aż inni zaczną halsować pierwsi.

W przypadku bryzy morskiej, gdy zazwyczaj chcesz płynąć w prawo, start w pobliżu łodzi komitetu będzie dobrym rozwiązaniem. W miejscach takich jak Jezioro Garda, gdzie chcesz wystartować przy łodzi komitetu i płynąć od razu na lewą burtę w kierunku klifów, są miejsca, w których prąd jest silny. W takich ekstremalnych sytuacjach warto być w drugim lub nawet trzecim rzędzie na starcie, ponieważ wejście na lewą burtę jest twoim priorytetem.

Miej plan awaryjny

Jeśli twój plan A nie wypali, jaki jest twój plan B? Nieuniknione jest, że niektóre starty pójdą źle. Albo nie uda ci się przyspieszyć na prostej i będziesz szukać czystego powietrza, albo wystartujesz za wcześnie i będziesz musiał się cofnąć, żeby zacząć od nowa. Oczywiście, jeśli startujesz ze środka, to czeka cię długa droga powrotna, jeśli będziesz musiał ponownie okrążyć końcówki. Dobrym wyjściem z sytuacji, gdy startujesz za wcześnie, jest obrócenie się wokół znaku pinezki i okrążenie jej na lewym halsie za całą flotą na prawej burcie.