Zastosowanie turbin wiatrowych na jachcie

Silniki benzynowe (Diesla) zainstalowane na wielu łodziach pozwalają na wykorzystanie generatorów do ładowania akumulatorów. Łodzie żaglowe nie posiadają silnika, dlatego do zapewnienia energii elektrycznej niezbędne są alternatywne źródła. Z pomocą właścicielom małej floty przychodzą generatory wiatrowe, które pracują 24 godziny na dobę, w każdych warunkach pogodowych. Na otwartym morzu rzadko się zdarza – całkowity brak wiatru, dlatego instalacja generatora wiatrowego na jachcie jest całkiem aktualnym rozwiązaniem!

Do czego służy turbina wiatrowa?

Większość jachtów jest niewielka, dlatego instalowanie dużych, potężnych konstrukcji jest niepraktyczne i po prostu niebezpieczne. W przypadku braku prądu żeglarze mogą zostać bez sygnalizacji świetlnej komunikacji; nie będą mogli skorzystać z wielu ciekawych możliwości na nowoczesnym statku.

Można zapobiec powstawaniu takich sytuacji na jachcie, jeśli zainstaluje się generator wiatrowy. Urządzenie to jest w stanie wytwarzać energię przez całą dobę, nie wymaga częstej konserwacji i napraw, co oszczędza właścicielom regularnych inwestycji pieniężnych. Wydajność generatora wiatrowego zależy od wielkości łopat i średnicy wirnika (wystarczy 0,9 – 1,3 m). Mała średnica wirnika gwarantuje bezpieczeństwo załodze podczas pracy.

Generator wiatrowy, pracując bez przerwy, nie zanieczyszcza środowiska, gdyż nie wytwarza odpadów. Do sprawnej pracy potrzebuje stałego wiatru o prędkości co najmniej dziesięciu węzłów. Wybierając turbinę wiatrową, należy wziąć pod uwagę lokalizację jachtu, czas trwania i trasę rejsu morskiego.

Na jakie modele jest największe zapotrzebowanie?

Obecnie rynek turbin wiatrowych znacznie się rozwija. Aktywnie rozwijający się przemysł alternatywnej energii przyczynia się do wzrostu popytu. Co roku produkcja turbin wiatrowych wzrasta o 30 procent. Czynnikami napędzającymi są również: zmiany w środowisku naturalnym, wzrost cen ropy naftowej, zwiększenie uwagi na bezpieczeństwo w sektorze energetycznym.

Turbiny wiatrowe produkowane są w różnych krajach świata. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Superwind 350. Przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Służy do ładowania urządzeń 12V i 24V. W ekstremalnych warunkach jest w stanie pracować autonomicznie i automatycznie. Moc – 350 W przy prędkości wiatru 12,5 m / s.
  • Air-Breeze. Generator wiatru może być używany w warunkach wysokiej wilgotności. Korpus jest traktowany specjalną powłoką proszkową, aby zapobiec korozji. Prędkość początkowa wynosi 3 m / s. Moc znamionowa 200 W przy prędkości wiatru 12,5 m / s.
  • Rutland 913. Generator wiatrowy przeznaczony jest do wytwarzania prądu stałego i ładowania akumulatorów zasilających system oświetleniowy i urządzenia elektryczne statku o napięciu 12 V lub 24 V. Wentylator obraca się o 360 stopni. Maksymalna moc wynosi 250 watów.
zastosowanie turbin wiatrowych

Gdzie i jak jest zainstalowany generator wiatrowy?

Podczas instalacji muszą być spełnione 2 warunki:

  • konstrukcja do instalacji musi być bardzo stabilna, w przeciwnym razie podczas toczenia się odwróci ją od wiatru;
  • zapewnić swobodny przepływ powietrza.
    Im wyżej podniesiesz generator wiatrowy, tym więcej energii możesz uzyskać. Ale waga turbiny z mocowaniem, a nawet okablowaniem, wynosi prawie 30 kg. Podczas ruchu ten dodatkowy ciężar zwiększa efekt wahadła, co zmniejsza ogólną stabilność łodzi.

Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa należy umieścić urządzenie na tylnej rufie jachtu. Właściciele małych jachtów montują mini turbinę wiatrową bliżej relingu, uprzednio zabezpieczając słupek z 3 stron linami. Z czwartej strony urządzenie mocowane jest do relingu. W tych przypadkach śmigło jest umieszczone 1,5-2 metry nad kokpitem.

Na jachcie generalnie zaleca się umieszczenie turbiny wiatrowej nad kokpitem, biorąc pod uwagę położenie ruchomych elementów żagla (np. knaga). Tam łatwiej ją zamontować, a w razie problemów nietrudno będzie ją ręcznie odłączyć.

Domowej roboty maszt do wiatraka o wysokości około 3 metrów. Montuje się go w rufie (tylny przedział rufowy) i mocuje do pawęży, podpierając metalowymi ogranicznikami. Sprawdzono, że żaden z członków załogi nie może dosięgnąć łopat wirnika, nawet stojąc na pełnej wysokości.

Generator wiatrowy jest podłączony do akumulatora za pomocą elektronicznego regulatora przekaźnikowego, który stabilizuje pracę prostownika. Aby zapewnić wspólną pracę turbiny wiatrowej, akumulatora i silnika elektrycznego, okablowanie zasilające wykonane jest z przewodów o przekroju 16 mm2. Przy podłączeniu panelu zasilającego do bloku zastosowano dwużyłowy kabel okrętowy PRC 10 mm2.