5 porad ekspertów dotyczących okrążenia znaku zawietrznego

Złoty medalista olimpijski Dylan Fletcher omawia z Andy’m Rice’em strategię okrążania znaku zawietrznego i jak wyjść na prowadzenie.

Znak zawietrzny jest jednym z największych punktów zapalnych na trasie wyścigu, z możliwością ogromnych zysków lub ryzykiem ogromnych strat. Dylan Fletcher mówi, że najważniejszym składnikiem udanego okrążenia znaku zawietrznego jest rozpoczęcie planowania z dużym wyprzedzeniem. „Gdzie celujesz na następnym odcinku? I gdzie to oznacza, że musisz się ustawić w połowie biegu, aby uzyskać prawidłowe zaokrąglenie, aby wykonać swoją długoterminową strategię wyścigową?”

Jest to szczególnie ważne przy bramce zawietrznej, gdy masz wybór znaków, chociaż to samo dotyczy nadal pojedynczych znaków zawietrznych. Dylan dzieli się swoimi pięcioma najlepszymi wskazówkami, aby upewnić się, że osiągniesz wejście i, co ważniejsze, czyste wyjście z dolnej części trasy wyścigu.

Przygotuj zespół

Upewnij się, że wszyscy znają plan z dużym wyprzedzeniem i że każdy ma jasność co do swoich zadań podczas zrzutu i okrążania. Obejmuje to plan na wypadek, gdyby coś poszło nie tak – na przykład, gdyby latawiec wpadł do wody podczas zrzucania. Kto opuści swoje normalne stanowisko, aby dostać się na pokład dziobowy i pomóc przenieść go z powrotem na pokład?

Z czasem powinieneś dążyć do zbudowania „playbooka”, zawierającego czas, z jakim należy rozpocząć stawianie foka i zrzucanie genakera przy wietrze o sile 5, 10 i 20 węzłów. Im bardziej uda ci się zmienić okrążenie w procedurę, która działa jak w zegarku, tym więcej jachtów będziesz mijał.

Unikaj powolnego namaczania

Jednym z najważniejszych czynników jest upewnienie się, że wchodzisz w strefę zawietrzną pod dobrym kątem i z dobrą prędkością przez jak najdłuższy czas. Jednym z najgorszych scenariuszy jest próba zanurzenia się w kierunku zawietrznego znaku bez prędkości. Nie jest tak źle ze spinakerem symetrycznym, gdzie możesz ustawić bom prostopadle, ale nadal nie jest to idealne rozwiązanie. Na łódce z bukszprytem moknięcie w dół pod dużym kątem, płynąc powoli z ledwo wypełnionymi żaglami to taktyczna śmierć. Nie bądź taką łódką.

Come in hot

Idealnym podejściem jest szerokie wejście na znak z prawej burty, tuż przy layline, lub jeśli jest lekki wiatr nawet nieco poniżej layline. To pozwoli ci zbudować jak najwięcej wiatru pozornego, który przeniesie cię przez złe powietrze łódek płynących z nawietrznej. Teraz masz szansę na duże zyski. Najlepszym manewrem jest drop-gybe na małym lub średnim jachcie kilowym, gdzie wchodzisz na prawą burtę poniżej większości floty, zrzucasz latawiec na prawą burtę i gibasz się przy znaku, a następnie zaokrąglasz ciasno i na wysokim pasie gdy wychodzisz ze znaku na nowy nawietrzny odcinek.

Użyj bieżącego

Jacht

Prąd może mieć i będzie miał ogromny wpływ na sposób w jaki podchodzisz do zawietrznego znaku. Kiedy płyniesz pod prąd, bądź bardzo ostrożny w zrzucaniu latawca zbyt wcześnie. Przy każdym innym silnym wietrze, możesz zrzucać latawiec, gdy będziesz się kręcił wokół znaku. Nie pozwól sobie na sytuację, w której zrzuciłeś latawiec zbyt wcześnie i dopiero zaczynasz płynąć pod prąd. To jest jedyny moment, kiedy dobrze jest rzucić trochę za późno i posprzątać bałagan, kiedy jesteś przenoszony pod wiatr na taśmie prądu.

Z drugiej strony, jeśli prąd niesie cię pod wiatr, nie zrzucaj latawca zbyt wcześnie i bądź absolutnie gotowy do skrętu pod wiatr jak tylko dziób minie znak. Nawet jeśli jest tylko najmniejsza luka pomiędzy znakiem a łódką przed tobą lub po zewnętrznej stronie, płyń za nią! Gdy prąd niesie cię z wiatrem, gdy tylko zrównasz się ze znakiem, ta luka zawsze się przed tobą otworzy. Więc nie wstydź się, skorzystaj z niej.

Strategia wyjścia

Kiedy masz do wyboru znaki bramek do obejścia, niekoniecznie daj się skusić na bramkę diagonalną i po prostu za każdym razem wybieraj najkrótszą odległość. Skośna bramka powinna być tylko jednym z pomniejszych czynników w szeregu rozważań. Najważniejsze jest to, aby dać sobie jak największą szansę na czysty pas ruchu w kierunku faworyzowanej strony pola.

Jeżeli wiesz, że jest to kurs 'go left’ na pod wiatr, większość floty będzie skręcała w prawo przez bramkę i będzie płynęła na prawej burcie. Zamiast walczyć o czyste powietrze w tym długim szeregu jachtów, dobrą alternatywą może być okrążenie lewego znaku i halsowanie natychmiast, lub tak szybko jak to możliwe, na prawą burtę po zakończeniu okrążenia. Przygotuj się na krótkotrwały ruch i zatłoczenie, jeśli dzięki temu zyskasz czysty pas we właściwym kierunku na następny etap.