8 ciekawych pomysłów na prezent dla żeglarza

Uważa się, że najlepszym prezentem jest ten, który łączy w sobie atrakcyjność i funkcjonalność. Osoba na pewno wykorzysta taki prezent, a on przyniesie jej korzyści w procesie aktywności zawodowej. W tym artykule doświadczeni żeglarze dokonali wyboru najlepszych prezentów pod względem potrzeby i piękna, niezależnie od kosztów.

Kubek termiczny

Podczas pływania gorące napoje szybko stygną, a bez kubka termicznego może być trudno się obejść. Na rynku dostępne są bardzo oryginalne egzemplarze w postaci obiektywu aparatu lub wkładu. Cena kubków termicznych waha się od 25 do 200 złotych.

Wyposażenie

Oczywiście, aby kupić taki prezent, trzeba znać rozmiar żeglarza i jego preferencje, ale dobra kurtka, rękawiczki czy buty nigdy nie będą zbędne. W tym przypadku Amerykanie mają jednak dobry zwyczaj – dając prezent, dołączają do niego kratkę, a jeśli dana rzecz nie pasuje, można ją wymienić w sklepie. Można zrobić to samo, ale wcześniej należy się upewnić, że sprzedawca nie będzie miał nic przeciwko wymianie, a obdarowany nie będzie zdezorientowany kratką w pudełku.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowe akcesorium każdego żeglarza. Trzeba wybierać modele ze specjalną powłoką, która zapobiega zaparowaniu i chroni soczewki przed deszczem i morską wodą. Okulary powinny być dobrze dopasowane i nie zsuwać się, niektórzy producenci przewidzieli w tym celu paski przymocowane do skroni, które umożliwiają przymocowanie ich do ubrania. Szklane soczewki lepiej opierają się zarysowaniom, ale nie są polecane do aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ łatwo je stłuc, co powoduje powstanie wielu niebezpiecznych ostrych odłamków. Plastik jest bezpieczniejszy, mocniejszy i lżejszy. Ceny okularów zaczynają się od 300 złotych, nie ma sensu kupować prezentu taniej, ponieważ produkt niskiej jakości szybko stanie się niezdatny do użytku lub nie będzie spełniał deklarowanych cech.

Lornetka

Lornetka morska to rzecz, którą należy wybierać starannie, ponieważ jest ona używana w ewidentnie ekstremalnych warunkach. Wybierając prezent o takim planie, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Korpus musi być mocny (lepiej kupić gumowany). Dobra lornetka nie będzie się ślizgać w rękach i lepiej wytrzyma uderzenia, jeśli przypadkowo spadnie na podłogę;
  • Ochrona przed wilgocią. Klasyfikacja JIS odzwierciedla poziom wodoodporności obiektywów. Optymalnie jest kupować lornetki z soczewkami o wartości JIS od 6 do 8, w takim przypadku przetrwa ona nawet krótkie zanurzenie w wodzie;
  • Optyka. Idealnym rozwiązaniem dla lornetki morskiej byłby obiektyw o średnicy 50 mm i powiększeniu 7;
  • Uzupełnianie azotu – wymagane, aby zapobiec zaparowaniu obiektywu;
  • Funkcja stabilizacji obrazu – bardzo przydatna podczas zwijania.

Ceny lornetek morskich zaczynają się od 400zł do 1000zł.

Kamera typu GoPro

Wybierając się w rejs morski na własnym lub wyczarterowanym jachcie, bardzo ważne jest uwiecznienie w pamięci szczęśliwych chwil z tego wydarzenia. Kręcenie filmów do rodzinnego albumu wideo lub do publikacji w serwisie YouTube nie jest już prostym zadaniem smartfonów, a coraz większą popularnością cieszą się miniaturowe kamery GoPro, wytrzymałe i posiadające szeroki zakres funkcji. Opcją budżetową są urządzenia Polaroid Cube, które kręcą wysokiej jakości wideo i są wygodnie przymocowane do metalowej powierzchni dzięki wbudowanemu magnesowi.

Wodoodporna torba i etui na smartfona

Podczas podróży na wodzie czasami trudno jest zachować suchość rzeczy, a taki prezent będzie bardzo przydatny. Przy wyborze torby należy kierować się kilkoma czynnikami: uchwyty muszą być solidnie zszyte, obecność sekcji i dodatkowych kieszeni jest obowiązkowa, waga niewielka, a jakość okuć odpowiednio wysoka. Wybór etui dla smartfonów dowolnego modelu jest imponujący; wraz z etui może być konieczny zakup specjalnego kabla do ładowania, który zapewnia wodoodporne ładowanie urządzenia.

Niezniszczalne przybory żeglarskie

prezenty dla żeglarza

Wartość takiego prezentu trudno przecenić, bo szklanki, talerze, sosjerki, salaterki przydadzą się nie tylko w święta, ale i przy codziennym posiłku. Najbezpieczniejsza zastawa stołowa: z melaminy, szkła hartowanego i porcelany kamionkowej.

Dekoracje z motywem żeglarskim

Prezent z takiego planu jest w stanie uszczęśliwić nie tylko każdą kobietę. Popularna jest również biżuteria męska – paski przedstawiające kotwice i statki, spinki do mankietów z kołem sterowym, znaki morskie, pierścień marynarza, bransoletki z zapięciem na kotwicę lub hak, pierścienie Jolly Roger itp. Na koszt duży wpływ ma materiał, z którego wykonany jest produkt, marka i inne punkty.