Co może uszkodzić silnik łodzi?

Czy przy zakupie silnika zaburtowego dokładnie przeczytałeś instrukcję obsługi? Niewielu właścicieli jachtów odpowie twierdząco, większość po prostu pominęła ilustracje. Mimo, że silnik jest żelazny, wymaga również troski, szczególnie jeśli chodzi o czarter jachtu, gdyż przestoje spowodowane awarią wychodzą zwykle znacznie drożej niż opieka w odpowiednim czasie. Przestrzegaj elementarnych zasad, zwracaj uwagę na takie „drobiazgi” jak wskaźniki, manometr, termostat itp. a silnik będzie Ci wiernie służył przez wiele lat.

Z jakiegoś powodu większość żeglarzy o tym zapomina i orientuje się za późno, gdy silnik odmawia posłuszeństwa i wymaga pilnej naprawy lub w ogóle nie da się go przywrócić do pracy.

Ignorowanie wskaźników zakłóceń

Wszystko działa, łódź jest na chodzie, nie należy panikować. Czy rzeczywiście w jasnym świetle słonecznym można zobaczyć, czy lampka wskaźnika awarii włączyła się, czy nie? Istnieje rozwiązanie: należy przenieść wskaźniki w miejsce, w którym diody LED będą widoczne natychmiast, gdy zaczną dawać sygnały. Drugą opcją jest stworzenie cienia wokół wskaźnika, aby natychmiast zauważyć zapaloną żarówkę o niskiej mocy.

Czy słyszysz brzęczyk, gdy silnik pracuje, a wiatr gwiżdże w uszach? Podobno przy dużej prędkości poziom hałasu przekracza 95 decybeli, jest bardzo głośno, jak w wagonie metra. Głośny sygnał ostrzegawczy wydaje sygnalizator akustyczny, ale jeśli syrena wyłączy się sama, to z silnikiem stało się już coś strasznego. Doświadczeni żeglarze radzą zainstalować „Screamer” z zapętlonym nagraniem i syreną o mocy 110 decybeli, który kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Czujnik przepływu wody poinformuje Cię, gdy poziom płynu chłodzącego spadnie. Zainstalowanie wbudowanego czujnika uchroni silnik przed przegrzaniem.

Sposób montażu termostatu

Niektórzy właściciele łodzi ustawiają termostat prawidłowo, inni natomiast ustawiają go do góry nogami, gdy część wrażliwa na ciepło znajduje się po drugiej stronie. W tym przypadku przegrzanie silnika jest zapewnione, czasami nawet zawodowi sportowcy popełniają taki błąd. Podczas montażu termostatu należy zapoznać się z instrukcją.

Słuchaj swojej łodzi

Uważny właściciel może uzyskać wiele informacji z dźwięków dochodzących z łodzi. O osłabieniu paska rozrządu informuje gwizd przypominający pisk prosiaka. Stukanie metalu wskazuje na konieczność naprawy dźwigienki, zaworu lub zaworów. Pisk lub grzechot z charakterystycznym metalicznym dźwiękiem informuje o awarii łożyska pompy wody. Głośny wydech zawiadamia o kończącym się płynie chłodniczym, należałoby sprawdzić pompę wody. Reaguj natychmiast, jeśli nie chcesz cieszyć się tą kakofonią.

silnik łodzi

Do czego służą te manometry?

Możesz oczywiście nie patrzeć na manometry, ale pamiętaj, że za naprawy silnika zapłacisz ze swojej kieszeni. Piloci są nauczeni, aby regularnie sprawdzać czujniki, powoli patrzeć w przód i w tył. Na jachcie nie ma wielu czujników, więc ich kontrola nie jest trudna, trzeba tylko wyrobić sobie odpowiedni nawyk.

Niektórzy żeglarze ułatwiają sobie zadanie i ustawiają manometry tak, aby strzałki wskazywały prosto do góry, jeśli wszystkie odczyty są w normie; dzięki temu nawet niewielkie odchylenia są znacznie łatwiejsze do zauważenia.