Delphia 24 – dane techniczne

W myśl zasady od pomysłu do czynu w roku 2005 odbyła się pierwsza oficjalna odsłona szczegółów nowego projektu monotypowego Klasy Delphia 24 One Design. Zaprojektowania nowego jachtu podjął się znany i doświadczony polski projektant Andrzej Skrzat. Projekt został przedstawiony stoczni DELPHIA YACHTS, która zdecydowała się zaangażować we wdrożenie projektu i uruchomienie produkcji nowej łódki. W lipcu 2005 roku zostało założone Stowarzyszenie Regatowe Klasy Delphia 24 OD.

Jacht Delphia 24

Jacht nazywa się Delphia 24 OD. Łódka ma długość 730 cm, szerokość 2,5 m, a obsługuje ją załoga składająca się z 3 do 5 osób. Waga wynosi 850 kg, przy czym 270 kg umieszczone jest w szybrowym mieczu. Podstawowe ożaglowanie typu slup to 31 m2na 9,5 metrowym maszcie z takielunkiem 7/8. Topowy genaker ma powierzchnię 45 m2 a wysuwany genakerbom jest stały. Maszt, bom i genakerbom są wykonane z aluminium. Jak przystało na konstrukcję monotypową jednakowe są podstawowe dla właściwości i szybkości jachtu elementy: kadłub, miecz, płetwa sterowa, waga i środek ciężkości. Żagle mają precyzyjnie określone maksymalne wymiary i rodzaj materiału. Jedynym polem do popisu dla załogi jest dowolność w tzw. „okuciu” łódki, czyli w sposobie prowadzenia regulacji, umieszczenia knag, czy bloczków, itp. Ta dowolność ma na celu umożliwienie dopasowania sposobu obsługi łódki do osobistych preferencji załogi. Kadłub jachtu to ślizgowy kształt części podwodnej oraz mała kabina i duży kokpit. Z założenia Delphia 24 OD jest jachtem uniwersalnym, tak na akweny osłonięte, śródlądowe, jak i na otwarte morze i żeglugę na fali. Jego walory ślizgowe gwarantują duże szybkości na kursach z wiatrem a przez to dużą przyjemność żeglowania.

Przepisy klasy Delphia

Przepisy Klasy Delphia 24 zostały przygotowane w oparciu o zalecenia Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing przy współpracy Głównego Mierniczego Polskiego Związku Żeglarskiego. Gwarantuje nam to bezproblemowy udział naszych jachtów w regatach nie tylko na naszych akwenach, ale również poza granicami kraju. Warto zwrócić uwagę, iż Delphia 24 OD sprawdza się również w regatach rozgrywanych w formule match racing.

Współpraca z tak poważnym partnerem, jakim jest największa polska stocznia jachtowa DELPHIA YACHTS KOT  gwarantuje wysoką jakość oraz powtarzalność łódek. Aby zagwarantować monotypowość łódek stocznia zdecydowała się na wykonywanie kadłubów w technologii „infuzji”. Zastosowanie tej technologii gwarantuje dużą sztywność i trwałość kadłuba oraz wysoką powtarzalność.