Gdzie i kiedy wybrać się na wycieczkę nad morze, aby uniknąć złej pogody?

Każdy region ma swoją specyfikę sezonu żeglarskiego, gdzieś akceptowalna pogoda ustala się tylko od maja do września, a w niektórych miejscach w ogóle się nie zamyka. Postaramy się uwzględnić właściwości meteorologiczne wybranej przez Was pory roku, aby określić najlepszy region do żeglowania, lub odwrotnie – określić najlepszy sezon, na podstawie cech charakterystycznych danego regionu. Tak, abyś mógł sam zdecydować – gdzie i kiedy wybrać się na wyprawę jachtową, aby uniknąć kłopotów pogodowych.

Morze Śródziemne

Morze Śródziemne od dawna uważane jest za łagodny i bezpieczny region do żeglowania, z bryzami wiejącymi od wiosny do jesieni, łagodzącymi upał dnia i przynoszącymi przyjemną świeżość w nocy po upale dnia. Konieczne jest monitorowanie niskich pływów jesienią i wiosną, szczególnie we wschodnich i centralnych regionach Morza Śródziemnego. W każdym sezonie występuje zazwyczaj jeden duży odpływ, który może przynieść kilka dni niesprzyjającej pogody. W sezonie panuje upalna pogoda z niewielkimi opadami, większość regionu znajduje się pod wpływem antycyklonu azorskiego, który przynosi zmiany pogody w postaci przewagi czystego nieba i rzadkich opadów ze słabymi chmurami. Od kwietnia do października notuje się suche mgły i zamglenia pyłowe, przynoszone tu z Afryki przez wiejące z południa sirocco, a we wschodnich regionach zadomawiają się stałe wiatry północne – etezy.

Należy pamiętać, że w Cieśninie Mesyńskiej, między wybrzeżami Kalabrii i Sycylii, mogą występować miraże zwane „fata morgana” – zjawisko to spowodowane jest nagromadzeniem w dolnych warstwach atmosfery kilku warstw powietrza o różnej gęstości, które mogą tworzyć lustrzane odbicia. Odbicie i załamanie promieni przyczynia się do powstania zniekształconych obrazów rzeczywistych obiektów nad horyzontem, częściowo nakładających się na siebie i szybko zmieniających się w czasie. Tego zjawiska nie można nazwać inaczej niż cudem!

Wyspy Oceanu Atlantyckiego

Azory na Atlantyku są znane z pływów, które mogą zarówno pomóc żeglarzowi, jak i bardzo go zranić. Pływy tworzą się na dalekiej północy wraz z nadejściem letnich upałów, a gdy podróżuje się na wschód od wybrzeża USA, najlepszym okresem na podróż jest maj lub czerwiec . Planując przejście na zachód należy pamiętać, że jesienią i zimą pływy na południu tworzone są przez wiatry handlowe (główny czynnik budowy tras na żaglowcach między Europą a Nowym Światem w minionych wiekach). Same wyspy charakteryzują się suchym klimatem z niewielkim zachmurzeniem od czerwca do października, Azory znane są z wulkanicznych krajobrazów, winnic i bujnych, zielonych pastwisk.

Wyspy Kanaryjskie są częścią Makronezji, do której należą również Azory, Madera, Wyspy Zielonego Przylądka i Selvagens. Na Wyspach Kanaryjskich ukształtował się klimat typu tropikalnego wiatru handlowego z przewagą gorącej i suchej pogody przez cały rok. Ze względu na bliskość Afryki wieją tu wiatry typu sherga – analog śródziemnomorskiego sirocco, przynoszące upały i burze piaskowe na wschodnich Wyspach Kanaryjskich. Jednak stałe wiatry handlowe wiejące z północnego wschodu wypełniają powietrze wilgocią i tym samym łagodzą wpływ gorącej Afryki. Klimat łagodzi również zimny Prąd Kanaryjski i stały antycyklon nad Azorami. Oprócz prądów i wiatrów, na klimat wpływa górzyste ukształtowanie terenu – północne wyspy są bardziej wilgotne, a południowe bardziej suche.

Wyspy Zielonego Przylądka znane są z suchego klimatu i północno-wschodnich wiatrów handlowych panujących od listopada do czerwca. W sezonie wiatrów handlowych, wiatry mogą osiągać od 15 do 25 węzłów. W sezonie letnim, kiedy panują monsuny południowo-zachodnie, występuje pora deszczowa z odpowiednią pogodą. Od listopada do marca z Sahary w kierunku Zatoki Gwinejskiej wieje zachodnioafrykański wiatr handlowy – harmatan, który w interakcji z monsunami może powodować tornada i przenosić piasek z pustyni na wybrzeża Ameryki Północnej. W czasie, gdy w niektórych krajach Afryki Zachodniej może występować zamglenie od burz pyłowych, przesłaniające słońce, a nawigacja może być niebezpieczna dla żeglarzy.

Karaiby

karaiby gdzie na jacht

Huragany szaleją na Atlantyku od sierpnia do grudnia. Najbardziej korzystnym okresem na wynajęcie jachtu i wyprawę na Karaiby jest listopad i grudzień, kiedy to ryzyko wpadnięcia w sztorm jest minimalne. Ze względu na minimalną głębokość cieśnin między Antylami, głębokie wody oceaniczne nie przenikają do Morza Karaibskiego, co wpływa zarówno na temperaturę wody, jak i na bezpieczeństwo podróży jachtem. Z południowo-wschodniej do północno-zachodniej części Morza Karaibskiego płynie prąd karaibski typu powierzchniowego, wiatr handlowy rozprowadza strumienie wody na zachód, u wybrzeży Ameryki Środkowej prąd zmienia kierunek na północny i przez Cieśninę Jukatańską przechodzi do Zatoki Meksykańskiej. Pływy na Morzu Karaibskim są przeważnie półdobowe, a ich amplituda nie przekracza 1 m. dominującymi wiatrami na Karaibach są północno-wschodnie wiatry handlowe, ale w północnych regionach często szaleją tropikalne huragany – w ciągu roku od lipca do listopada może przejść nawet 10 huraganów. ich największą częstotliwość obserwuje się we wrześniu i październiku. Huragany na Karaibach nie są jednak tak częste jak w Zatoce Meksykańskiej.

Wschodnie i Zachodnie Wybrzeże USA

Huragany szczególnie często występują na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w okresie od sierpnia do listopada, co jest niebezpieczne dla żeglarzy płynących z Karaibów i wzdłuż wybrzeża, przed pokonaniem oceanu w kierunku Europy. W kwietniu wiatry wieją z południa na południowy zachód, towarzysząc żeglarzom zmierzającym na Bermudy, potem na Azory i wreszcie do Europy. Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w okolicach Kalifornii latem tworzą się obszary wysokiego ciśnienia, a także silne bryzy morskie spowodowane intensywnym nagrzewaniem się podłoża. Należy mieć świadomość, że fale na Oceanie Spokojnym mogą być bardzo silne. Od czerwca do grudnia możliwe są huragany w pobliżu Meksyku i południowej Kalifornii.

Australia i Nowa Zelandia

U północno-zachodnich wybrzeży Australii sezon cyklonowy trwa od listopada do kwietnia, przechodząc w coraz częstsze burze. Sztormy są również możliwe wszędzie na północnym wybrzeżu Oz. U wybrzeży Nowej Zelandii pogoda dla jachtów ustala się w kwietniu i listopadzie, ale nawet w tym czasie bryza morska może być bardzo znacząca.

Morze Południowo-Chińskie

Nad Morzem Południowochińskim latem dominują monsuny południowo-zachodnie, przynoszące częste deszcze, bliżej zimy wiatr zmienia się na północno-wschodni. W południowej części regionu mogą tworzyć się szczególnie silne burzowe prysznice i silne wiatry.