Jak długo łodzie mogą stać bez ruchu?

Byłoby miło, gdybyśmy mogli być na naszych łodziach 24/7, 365 dni w roku. Niestety, nie jest to możliwe dla większości żeglarzy! Podczas gdy kilka dni bez uruchomienia łodzi nie powoduje żadnych szkód, należy być ostrożnym z pozostawieniem jej na dłuższy czas. Jednym z najczęściej zadawanych nam pytań jest „Czy to w porządku, jeśli moja łódź nie działa przez jakiś czas?”. Odpowiedź brzmi: tak – ale musisz wcześniej przeprowadzić pewną konserwację.

Tak długo, jak jest dobrze utrzymany przed pójściem do przechowywania, łódź może siedzieć przez kilka miesięcy, kilka lat lub nawet kilka dekad. Zaniedbanie przygotowania do przechowywania spowoduje jednak konieczność przeprowadzenia poważnych napraw lub nawet całkowitej przebudowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przygotować łódź do długoterminowego przechowywania.

Kadłub

Najpierw należy przeprowadzić dokładny przegląd kadłuba. Wszelkie pęknięcia włókna szklanego należy usunąć przed założeniem pokrycia, ponieważ z czasem mogą się one pogłębiać. Należy również zeskrobać wszelkie pąkle i głęboko oczyścić kadłub. Przed pokryciem łodzi należy nawoskować kadłub, aby zapewnić mu dalszą ochronę podczas przechowywania.

Silnik

Jeśli silnik nie jest przygotowany przed przechowywaniem, może to z pewnością doprowadzić do tego, że Twoja łódź nie będzie działać. Najpierw należy sprawdzić wszystkie przewody, węże i inne połączenia, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów. Wszelkie problemy z połączeniami mogą się pogorszyć, gdy łódź będzie przechowywana. Następnie wymień olej i filtr oleju oraz przepłucz silnik słodką wodą. Przed przechowywaniem silnika w pozycji pionowej, wyciągnij świece zapłonowe i spryskaj cylindry olejem przeciwmgielnym.

Paliwo

Prawdopodobnie nie pomyślałbyś, aby napełnić zbiornik paliwa swojego samochodu przed umieszczeniem go w długoterminowym magazynie, ale powinieneś to zrobić ze swoją łodzią! Napełnienie zbiornika paliwa zapobiega przedostawaniu się do niego pary wodnej. Warto również dodać do zbiornika stabilizator paliwa, który pomoże zapobiec jego degradacji.

Wnętrze

wnętrze jachtu

Na koniec, ale z pewnością nie najmniej, zadbaj o wnętrze swojego statku. Dokładnie wyczyść tapicerkę wewnątrz i usuń wszelkie łatwo psujące się przedmioty, które mogą przyciągnąć szkodniki. Powinieneś również zainstalować produkt pochłaniający wilgoć, który będzie wysysał wilgoć z powietrza, gdy łódź będzie stała w magazynie.