Jak działa hydraulika na jachcie?

Jak możesz podejrzewać, hydraulika łodzi różni się od hydrauliki domowej. Mimo pewnych podobieństw do kamperów, takich jak niewielka przestrzeń i mobilność, są też między nimi różnice.

Po pierwsze, nie jesteś na stałym gruncie i musisz mieć system hydrauliczny, aby bezpiecznie odprowadzać wodę, której używasz na swojej łodzi. Po drugie – i dotyczy to w jeszcze większym stopniu statków słonowodnych – musisz mieć miejsce do przechowywania wody, której będziesz używał. Jak działa hydraulika na jachcie? Jak woda dociera do zlewów, pryszniców i toalet i jak je odprowadza? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

W środku

Zacznijmy od tego, jak woda dostaje się do środka. Na łodziach znajduje się zbiornik świeżej wody wypełniony wodą pitną. Tylko prysznic i umywalka potrzebują świeżej wody, a obie korzystają z pompy, która pobiera ją z tego zbiornika. Oczywiście toaleta nie musi być wypełniona wodą pitną, więc skąd pochodzi ta woda? Toaleta na łodzi to albo toaleta chemiczna (coś jak żeglarski porta potty), albo wykorzystuje urządzenie zwane zaworem morskim do pobierania wody z zewnątrz. Jest to zawór, który za pomocą pompy zasysa wodę z miejsca, w którym płyniesz. Posiada on filtr siatkowy, który zatrzymuje zanieczyszczenia.

Na zewnątrz

Skoro woda jest już w środku, to jak się z niej wydostaje? I co zrobić, żeby nie zanieczyszczała wody wokół Ciebie?

Zużyta woda ze zlewów i pryszniców może być kierowana do systemu szarej wody. W tym systemie zużyta woda przechodzi przez syfon, a następnie wypływa do wody. Ponieważ wraca ona do środowiska, musisz używać biodegradowalnego mydła, które zwykle jest oznaczone jako „bez fosforanów”. Woda z prysznica spływa do zęz lub do specjalnej studzienki prysznicowej, a stamtąd jest pompowana na zewnątrz (zwykle powyżej linii wodnej).

hydraulika na jachcie

Oczywiście nie chcesz, żeby cokolwiek z toalety wydostawało się do środowiska, dlatego na „czarną wodę” jest przeznaczony zbiornik retencyjny. Zbiornik ten można opróżnić za pomocą stacji pomp.

Przemieszczanie się

Jak woda się porusza? Główną siłą poruszającą wodę są pompy, które mogą być elektryczne lub ręczne. Typ pompy, której używasz, określa również, jaki rodzaj króćca wymaga Twoja bateria.