Najpiękniejsze morze na wakacje na jachcie

Żeglarstwo jest piękne wszędzie! Ale niektóre morza są po prostu trochę ładniejsze – zwłaszcza jeśli wybierasz się na swoje pierwsze wakacje na jachcie. Liczba dni słonecznych, pogoda, otaczająca przyroda – wszystko to ma wpływ na to, jak udany będzie Twój rejs. Dlatego przedstawiamy Ci przegląd najlepszych mórz do żeglowania. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie chcesz popłynąć, nie możesz się pomylić z żadną z tych wskazówek!

Morze Adriatyckie

Morze Adriatyckie jest częścią Morza Śródziemnego, a większość jego brzegów zajmują Włochy i Chorwacja. Ale możesz też zacumować swój jacht na przykład w Słowenii lub Czarnogórze. Istnieje duża różnica pomiędzy zachodnim i wschodnim wybrzeżem – podczas gdy zachodnie wybrzeże jest strome i niegościnne, na wschodnim wybrzeżu znajduje się ponad tysiąc wysp z jednymi z najpiękniejszych miejsc do żeglowania w historii. Ponadto, pogoda jest stosunkowo przewidywalna, a położenie sprawia, że chorwacka część Adriatyku jest odpowiednia dla osób, które po raz pierwszy pływają na jachcie.

Polecamy wybrać się na Adriatyk od końca kwietnia do końca września. Szczyt sezonu to czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy jest najcieplej, ale też kiedy ceny za wynajem łodzi są najwyższe. Ale można też przyjechać tu po szczycie sezonu w październiku. Pogoda jest bardziej zmienna, ale morze jest nadal pięknie ciepłe. W Chorwacji jest wiele przystani, w których możemy wynająć żaglówkę lub katamaran, takich jak Trogir, Split, Dubrownik, Kaštela czy Šibenik.

Morze Egejskie

Morze Egejskie rozciąga się między Grecją a Turcją i zawiera ponad 6 tysięcy wysp, z których najbardziej znane to Rodos, Santorini, Naksos i Kos. Sezon w tej części Morza Śródziemnego jest nieco dłuższy niż w Chorwacji, można tu przyjechać nawet na początku listopada. Temperatury są idealne, ale od połowy maja do połowy września trzeba uważać na wiatry Meltemi, które mogą być czasem nieco uciążliwe.

Morze Jońskie

Najpiękniejsze-morze-na-wakacje-na-jachcie-Morze-Jońskie

Morze Jońskie, przez wielu uważane za najlepszy w historii Europy kierunek na rodzinny rejs. Piękna pogoda, spokojne, turkusowe morze, zielone wyspy, relaksujące zatoczki z pięknymi plażami, historyczne miejsca i gościnni Grecy. Znajdziesz tu wyspy takie jak Korfu, Kefalonia, Zakynthos czy Lefkada, które być może już odwiedziłeś jako „lądownik”, ale uwierz nam, doświadczenie jest jeszcze lepsze, gdy płyniesz na jachcie. Ponadto, na Morzu Jońskim sezon trwa do listopada, a woda jest nawet nieco cieplejsza niż w Morzu Egejskim.

Morze Tyrreńskie

Ta urzekająca część Morza Śródziemnego należy prawie w całości do Włoch. Oprócz Włochów, wodami Morza Tyrreńskiego mogą cieszyć się jedynie Francuzi, którzy są u siebie na wyspie Korsyce. Ta część Morza Śródziemnego jest idealna do żeglowania, dzięki kilku zmiennym wiatrom. Można tu przyjechać od marca do listopada, a średnia temperatura latem wynosi przyjemne 23°C. Jeśli kochasz plaże, skieruj swój jacht w stronę brzegów Sardynii lub Korsyki. Jeżeli oprócz pływania i opalania lubisz również zagłębiać się w historię, nie powinieneś przegapić Sycylii

Morze Karaibskie

Najpiękniejsze-morze-na-wakacje-na-jachcie-Morze-Karaibskie

Wolisz wybrać się zimą nad morze? Nie ma problemu!!! Po prostu wygospodaruj więcej czasu na czytanie, bo na blogu mamy sporo artykułów o Karaibach. Sezon trwa tu od grudnia do kwietnia, a morze jest, bez przesady, oszałamiające – i ogromne. Nie sposób opłynąć go całego na raz, więc trzeba będzie wybrać konkretną destynację do eksploracji. Czy będą to Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Grenadyny, St Lucia czy może dzikie Belize?

Morze Andamańskie

I wreszcie kierujemy się do Azji. Indie, Myanmar, Tajlandia, Indonezja i Malezja mają dostęp do Morza Andamańskiego, ale to tajska część jest najbardziej popularna wśród żeglarzy. Najlepszym okresem na korzystanie z rejsu jachtem jest tutaj czas od listopada do marca, kiedy nie ma pory deszczowej. Jednocześnie Tajlandia jest jednym z krajów, który pokazuje zupełnie inne oblicze turystom, którzy zwiedzają go łodzią, a nie na lądzie – zamiast zatłoczonych „słynnych” kurortów, można tu zwiedzać najpiękniejsze zakątki kraju, cieszyć się morzem i delektować wspaniałą kuchnią.