Największy jacht na świecie – AZZAM

Jacht AZZAM jest największym superjachtem na świecie, o imponującej długości 179,7 metrów (590 stóp), co czyni go o ponad 15 metrów dłuższym od FULK AL SALAMAH, który zajmuje drugie miejsce na liście.

Wnętrze jachtu AZZAM

Projekt wnętrza AZZAM przypisuje się francuskiemu projektantowi Christophe Leoni, który o dziwo nie ma wielkiego doświadczenia w projektowaniu superjachtów. Wcześniej jednak pracował on nad prywatnymi rezydencjami i kilkoma pałacami dla Khalifa bin Zayed Al Nahyan, właściciela AZZAM.

Chociaż dokładne szczegóły dotyczące układu wnętrza tego ogromnego jachtu nie zostały podane do wiadomości publicznej, wiadomo, że szejk Khalifa zażyczył sobie, aby we wszystkich częściach jachtu znalazło się wiele drewnianych mebli oraz skomplikowanych elementów z masy perłowej. Ponad roczna produkcja pereł została wykorzystana w projekcie wnętrza AZZAM.

Wnętrze zostało opisane jako inspirowane stylem empirowym nawiązującym do XIX wieku i zawiera wiele cennych dzieł sztuki, które są eksponowane na pokładzie AZZAM.

Statek może przyjąć około 36 gości i ponad 80 członków załogi, co jest jedną z najwyższych liczb w tej kategorii wielkości. AZZAM ma podobno 18 kabin dla gości oraz ogromny apartament właściciela, który rozciąga się na kilka pomieszczeń.

Według plotek, apartament został skonstruowany tak, aby był kuloodporny, a na pokładzie jachtu AZZAM zainstalowany jest system obrony przeciwrakietowej, choć nie wiadomo, czy to prawda.

Jedną z najbardziej godnych uwagi cech jest zaprojektowany na zamówienie pokój golfowy, który pozwala gościom ćwiczyć swoje uderzenia bez konieczności stawiania stopy na zewnątrz. Na pokładzie znajduje się również duża siłownia, spa, kilka basenów i jacuzzi oraz salon piękności.

Jej główny salon ma być jedyny w swoim rodzaju i jeden z największych, jakie kiedykolwiek powstały na prywatnym jachcie. Przy wymiarach 29 metrów (95 stóp) na 18 metrów (59 stóp) jest większy niż kort tenisowy i oferuje niezakłócony widok na zewnątrz dzięki oknom od podłogi do sufitu.

W salonie nie ma filarów, które podtrzymywałyby go, co daje wrażenie otwartości, ale wymaga dodatkowych belek sufitowych i 7-centymetrowej grubości okien wykonanych na zamówienie. Duży i szybki jacht, jakim jest AZZAM, z pewnością będzie generował dużo hałasu podczas rejsu.

Aby zapewnić komfort gościom na pokładzie, inżynierowie zainstalowali specjalne oprogramowanie, które ogranicza wibracje i dźwięki silnika do minimum. Oznacza to, że duży żyrandol w głównym salonie nie grzechocze nawet wtedy, gdy jacht jest w ruchu.

Specyfikacje

AZZAM może być najdłuższym jachtem na świecie, ale technicznie nie jest największy. DILBAR w rzeczywistości ma większą wyporność i wagę, mimo że jest o ponad 23 metry (75 stóp) krótszy niż AZZAM.

Ten imponujący jacht został zbudowany przez Luerssen w Bremen w Niemczech i oficjalnie zwodowany w listopadzie 2013 roku. W marcu 2014 roku na krótko wróciła do Niemiec na dodatkowe prace. Ma 20,8-metrową (68,3 stóp) szerokość, 4,5-metrowe (14,9 stóp) zanurzenie i całkowitą wagę 13 136 ton.

AZZAM jest napędzany przez dwa silniki turbinowe oraz dwa dodatkowe silniki wysokoprężne MTU i może przewozić na pokładzie ponad 1 milion litrów paliwa.

Pomimo swoich rozmiarów, jacht może osiągnąć imponującą prędkość maksymalną 30 węzłów, co można przypisać jego stosunkowo niskiemu zanurzeniu, chociaż jego średnia prędkość przelotowa wynosi tylko 12 węzłów. Jacht posiada kilka trybów rejsu, w tym tryb sprintu oraz tryb długodystansowy.

azzam największy jacht

Wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny AZZAM został opracowany przez firmę Nauta Yachts, która specjalizuje się w łączeniu projektowania funkcji praktycznych z estetyką i eleganckim wyglądem jachtu. AZZAM to ich największy i chyba najbardziej znany projekt.

Prace nad jachtem AZZAM trwały ponad cztery lata, a 4 000 osób pracowało łącznie przez 6 milionów godzin, aby go ukończyć. Zewnętrzna część jachtu jest całkowicie biała i ma opływowy kształt, który ma sprawić, że AZZAM będzie wydawał się mniejszy niż jest w rzeczywistości, gdy widzi się go z dalszej odległości.

Na dziobie jachtu znajduje się duże lądowisko dla helikopterów, na którym goście mogą przylecieć i odlecieć w dobrym stylu, a na jachcie przez cały czas znajduje się przynajmniej jeden helikopter. Rufa jest zarezerwowana dla przestronnej platformy do pływania, chociaż AZZAM nie posiada w tym miejscu klubu plażowego, jak wiele innych jednostek w swojej kategorii wielkości.

Jak można się spodziewać w przypadku tak wysoko postawionego superjachtu, AZZAM nie ma zbyt wiele przestrzeni na otwartym pokładzie i został zaprojektowany tak, aby chronić prywatność swoich właścicieli.

Nie ma widocznych basenów ani wielu miejsc do siedzenia, co sugeruje, że przestronne wnętrze AZZAM jest zarezerwowane dla rozrywki i przestrzeni wspólnych.

Cena

Khalifa bin Zayed Al Nahyan zapłacił podobno za luksusowy jacht łączną cenę 600 milionów dolarów. Jej roczne koszty eksploatacji wynoszące od 50 do 75 milionów dolarów nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jest to największy prywatny jacht na świecie.