Niezbędne rzeczy w zestawie ratunkowym na łodzi

Ogólnie rzecz biorąc, żeglarstwo jest bezpieczne. Ale przykładowo w stanie Floryda co roku dochodzi do kilkuset wypadków żeglarskich (w 2019 roku było ich 723). Niestety jednak fakt, że statystyki wskazują na bezpieczeństwo, nie jest gwarancją, że nie dojdzie do katastrofy. Bez względu na to, czy chodzi o nieostrożnego żeglarza, awarię techniczną czy nagłe uderzenie Matki Natury, możliwość nagłego wypadku na łodzi zawsze wisi na horyzoncie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako odpowiedzialny właściciel łodzi, jest wiedza, jak przygotować zestaw ratunkowy dla swojej łodzi na wypadek sytuacji kryzysowych na wodzie.

Żeglowanie na morzu

Jeśli wyruszysz na głębsze wody, będziesz potrzebował zestawu wyposażonego tak, aby pomóc ci w sytuacji awaryjnej na pełnym morzu. Uniwersalna flaga SOS, taśma odblaskowa zatwierdzona przez Straż Przybrzeżną 3M, zatyczki do kadłuba, zestaw ratunkowy i zestaw boi to niezbędne minimum morskiego zestawu ratunkowego.

Innym ważnym, ale często pomijanym elementem morskiego zestawu awaryjnego jest odsalarka słonej wody. Miejmy nadzieję, że nigdy nie utkniesz na mieliźnie na dłuższy czas, ale jeśli tak się stanie, będziesz zadowolony, że masz jakiś sposób na przetworzenie wody morskiej w coś zdatnego do picia.

Dbaj o bezpieczeństwo swoich pasażerów

Niezależnie od tego, gdzie będziesz spędzał czas na łódce, najważniejszym elementem zestawu ratunkowego na łodzi jest zestaw bezpieczeństwa dla pasażerów. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć, kiedy jesteś na oceanie. Od użądleń po chorobę morską – oto lista niezbędnych elementów zestawu bezpieczeństwa pasażerów:

  • Tabletki na chorobę morską: nigdy nie wiadomo, kiedy komuś zrobi się niedobrze w żołądku.
  • Ulga po użądleniu meduzy: Jeśli zanurzasz się w oceanie, te środki mogą okazać się ratunkiem.
  • Sole nawadniające: Odwodnienie w morzu jest bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać.
  • Krem przeciwsłoneczny: Jest niezbędny i często się o nim zapomina, dopóki słońce nie zacznie przypiekać twojej skóry.
  • Apteczka pierwszej pomocy: Poślizgnięcia, upadki i bóle głowy wciąż zdarzają się na morzu. Bądź przygotowany!
niezbędne wyposażenie na łodzi

Profesjonalna firma zarządzająca jachtem może pomóc w uzupełnieniu apteczki dla pasażerów.

Lista kontrolna z najniższej półki

Oprócz zestawów ratunkowych dla pasażerów, Straż Przybrzeżna USA zaleca posiadanie jednej kamizelki ratunkowej dla każdego pasażera, urządzenia do utrzymywania się na powierzchni wody (zwłaszcza jeśli łódź jest dłuższa niż 16 stóp), co najmniej jednej gaśnicy, klaksonu słyszalnego w odległości pół mili oraz kilku urządzeń sygnalizacyjnych.