Porady dotyczące cumowania jachtów

Cumowanie nie jest łatwe i dość pracochłonne. Początkującym żeglarzom trudno jest opanować tę operację, ponieważ wymagane jest nie tylko manewrowanie zgodnie z przepisami, ale także uwzględnienie wielu powiązanych czynników. Aby nabyć niezbędną umiejętność, trzeba będzie powtarzać cumowanie wiele razy, i to dość często – w nieznanych zatokach.

Miejsce cumowania wybiera się na podstawie dostępności wolnych pomostów i planowanego czasu cumowania. Sposób cumowania ustala się w zależności od liczby członków załogi. Uwzględnia się również głębokość akwenu (należy pamiętać o przypływie i odpływie), fale morskie, kierunek i siłę wiatru itp.

Konieczny jest instruktaż załogi, a jeśli w zespole są nowicjusze, to małe szkolenie nie zaszkodzi. Wszyscy muszą działać na polecenie kapitana wyraźnie i szybko, inicjatywa jest niedopuszczalna. Przez nieostrożność jednej osoby cały proces może się załamać, konsekwencje są nieprzewidywalne (może nawet uszkodzenie własnej lub cudzej łodzi).

Najpopularniejszym sposobem jest cumowanie rufą do doku. Zajmuje to niewiele czasu, pod warunkiem dobrej pogody i pracy doświadczonej ekipy. Lepiej wcześniej przygotować i rozłożyć liny cumownicze; sprawdzić – nie powinny mieć żadnych węzłów. W pewnej odległości (ok. 4 kadłubów jachtu) należy zwolnić kotwicę i powoli (2-3 węzły) przemieszczać się w odwrotnym kierunku do miejsca postoju. Wytrawić dokładnie łańcuch; zaopatrzyć się w rufowe liny cumownicze, zapiąć w wybranym miejscu. Łańcuch kotwiczny należy podciągnąć do napięcia, aby zabezpieczyć jacht w określonej pozycji.

Czy można zacumować jacht samemu?

Jak mówią eksperci, być może, ale tylko dla małych łodzi. Głównym problemem jest to, że nieuchronnie będziesz musiał opuścić ster podczas dokowania, przynajmniej na kilka sekund. W tym przypadku autopilot nie pomoże.

Lagowanie odbywa się poprzez regulację kierownicy i silnika przy małych prędkościach. W efekcie jacht ustawia się wzdłuż nabrzeża; po tym następuje mocowanie kotwicy.

jak cumować jacht

Jak to się zrobić?

  • Najpierw przygotuj dziurkę na guziki.
  • Podejdź do doku w odwrotnym kierunku.
  • Załóż pętlę na pachołek.
  • Daj małą do przodu, aż łódka skręci za rufę.
  • Podbiegnij do zbiornika (po wypoziomowaniu) i zamocuj kotwicę.

Dla jednej osoby dokowanie jest trudne, ale uda się, jeśli będziesz przestrzegać zasad!