Porady dotyczące wyboru wnętrza jachtu

Wnętrze jachtów turystycznych powinno odpowiadać ich przeznaczeniu, czyli stwarzać warunki do komfortowego pobytu. O romantyczności podróży morskich decydują przecież między innymi walory statku, na którym te podróże się odbywają. Ponieważ jacht podczas pobytu na morzu może stać się pełnoprawnym miejscem noclegowym dla podróżnika, niezwykle ważna staje się właściwa aranżacja wnętrza jednostki. Stworzenie funkcjonalnego i atrakcyjnego wnętrza powinno odbywać się zgodnie z podstawowymi zasadami i najlepszymi praktykami projektowania.

Zasady projektowania pomieszczeń na statku są podobne do tych stosowanych w aranżacji domów i mieszkań. Elementy wypełnienia wnętrza powinny odpowiadać wybranemu stylowi i być ze sobą w harmonii. Również przy aranżacji jachtu należy wziąć pod uwagę stale wysoką wilgotność powietrza oraz możliwość wystąpienia silnych przechyłów.

Użyte materiały

Materiał okładzinowy musi być odporny na wilgoć i zabrudzenia. Najpopularniejszymi materiałami do dekoracji jachtów są różne rodzaje drewna. Zastosowanie drewna może sprawić, że wnętrze będzie drogie, zwłaszcza gdy wybierzemy ciemne odcienie.

Wyposażaną przestrzeń dzielimy na strefy funkcjonalne: miejsce do spożywania posiłków, pomieszczenie do utrzymywania higieny osobistej oraz miejsce do odpoczynku. Eksperci radzą, aby podzielić pomieszczenia na strefy funkcjonalne za pomocą ścian wykonanych z takich materiałów, jak PCV lub płyta gipsowo-kartonowa. Łazienka i miejsce do utrzymywania higieny muszą być solidnie odizolowane od innych pomieszczeń, należy je oddzielić masywną ścianą.

Ergonomiczną i funkcjonalną opcją organizacji kuchni na pokładzie może być równoległy układ kambuza, ze zlewem po jednej stronie i kuchenką po drugiej. Jednocześnie druga ściana może nie istnieć, a strefa gotowania z kuchenką może być wbudowana w wyspę kuchenną.

Strefa jadalna może być uzupełniona o miejsca siedzące, które można schować w narożnej sofie. Ta decyzja jest uzasadniona, jeśli czasami zapraszasz gości, ale przestrzeń kuchni-jadalni jest mała.

Aby wizualnie rozszerzyć przestrzeń na małych jachtach, dekoracje projektowe są wykonywane przy użyciu luster i szkła. Również jasna dekoracja ścian w połączeniu z ciemnymi podłogami pozwala wizualnie zwiększyć przestrzeń w pomieszczeniach. Nienachalne kolory beżu, odcienie kawy przyczynią się do relaksu tych, którzy spędzają długi czas w ciasnej przestrzeni jachtu. Kolory te doskonale nadają się do udekorowania sypialni, którą odwiedzimy na nocny odpoczynek.

Pokład również powinien być funkcjonalnie wyposażony i przyczyniać się do komfortowej rozrywki. Najlepszym materiałem do wykończenia pokładu jest drewno tekowe, odporne na stałą, wysoką wilgotność, promienie słoneczne i owady.

Stosując drewniane boazerie i szaro-czarne elementy, można nadać wnętrzu retro-futurystyczny charakter. A zastosowanie dużej ilości elementów szklanych i innych powierzchni odbijających światło może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało bardzo efektownie. Wszystkie elementy towarzyszące wnętrzu, takie jak przewody elektryczne i oświetlenie, muszą być niezawodnie ukryte w ścianach, a meble dla bezpieczeństwa muszą być bezpiecznie zamocowane za pomocą wzmocnionych zawiasów.

jak wybrać wnętrze jachtu

Umeblowanie

Umiejętne projektowanie ożywia jacht, jednocześnie maksymalnie wykorzystując przestrzeń i pozwalając właścicielom na wyrażenie swojej kreatywności. Problem ograniczonej przestrzeni jest przeszkodą przy tworzeniu wnętrza jachtu. Rozwiązanie tego problemu widać w zastosowaniu takich rzeczy jak łóżka we wnękach, schowki, sofy w kształcie litery L, składane półki obok łóżek, składane stoły, składane krzesła i ukryte wbudowane funkcje. Ponieważ statek jest w ruchu, lepiej jest stosować wbudowane meble i urządzenia. Wiadomo też, że wiele z ustaleń projektantów wnętrz jachtów może się przydać właścicielom małych mieszkań.

We wnętrzu z powodzeniem można wykorzystać paramenty okrętowe, na przykład: bulaje, zegar w formie koła sterowego, drewniana półka stylizowana na ster łodzi, witraże o tematyce morskiej, panel przedstawiający różę wiatrów na podłodze i wiele innych. Do oświetlenia pokładu można wykorzystać reflektory punktowe, ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania na pokładzie lamp przenośnych.

Dopełnieniem stworzenia udanego wnętrza jachtu jest udekorowanie go różnymi dodatkami: nietłukącą się zastawą barową i obiadową, serwetkami, obrusami, dywanikami itp.

Przy okazji, projektanci jachtów zajmują się aranżacją wnętrz mega jachtów, pracując nad opracowaniem i wdrożeniem unikalnego projektu aranżacji wnętrza, biorąc pod uwagę życzenia klienta. Również w rozwój jachtów angażują się czasem architekci i artyści, którzy są w stanie wprowadzić element kreatywny już na etapie tworzenia koncepcji.