Profesjonalne porady dotyczące konserwacji kadłuba łodzi

Konserwacja kadłuba łodzi jest jednym z tych podstawowych zadań związanych z posiadaniem łodzi, z których nikt nie wydaje się szczególnie cieszyć. Czyszczenie denerwujących plam wody i linii z dna łodzi jest uciążliwe nawet w najlepszych okolicznościach, a co gorsza, jeśli życie morskie zdecydowało się uczynić kadłub swoim nowym domem.

Jeśli na Twojej łodzi pojawi się mnóstwo pąkli, krasnorostów i innych żyjątek morskich, Twoja cenna inwestycja może mieć poważne problemy. Szkodniki te powodują przegrzewanie się silnika, spowalniają postępy w wodzie, a nawet mogą uszkodzić sprzęt nawigacyjny. Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z drogimi rachunkami za czyszczenie i naprawę, kluczowa jest regularna konserwacja łodzi, w tym czyszczenie kadłuba. Oto jak bezpiecznie i skutecznie utrzymać łódź w czystości.

Czyszczenie pod wodą

Materiały do czyszczenia kadłuba łodzi występują w dwóch odmianach: sprzęt do czyszczenia kosmetycznego i konserwacji. Narzędzia kosmetyczne są dobre do szybkiej, regularnej konserwacji, podczas gdy cięższe narzędzia pomogą Ci utrzymać łódź w dobrym stanie:

  • Skrobaczka do kadłuba łodzi: Jest to tanie i łatwe w użyciu narzędzie, które pozwala zeskrobać pąkle i inne małe życie morskie. Aby wykonać to zadanie konserwacyjne, trzeba założyć rurkę do nurkowania i wejść do wody, ale przekonasz się, że skrobak szybko to zrobi. Pamiętaj, aby mieć kogoś w pobliżu na wypadek, gdybyś miał kłopoty pod wodą.
  • Obrotowa szczotka do kadłuba łodzi: Jeśli nie chcesz wchodzić do wody w celu czyszczenia, ta obrotowa szczotka z długą rączką pozwoli Ci stanąć na doku i wyszorować podwodny kadłub. Pomaga to utrzymać pąkle i glony z dala od kadłuba, ale wymaga o wiele więcej tłuszczu niż skrobaczka. Istnieją również elektryczne wersje szczotek obrotowych, które wymagają wejścia do wody i w zależności od wielkości łodzi mogą wymagać użycia zbiornika do nurkowania, aby wykonać całą pracę. Jednak są one niezwykle skuteczne w wykonywaniu swojej pracy.
czyszczenie kadłuba łodzi
  • Szczotka do łodzi z kijem C: Jeśli nie chcesz wchodzić do wody lub schodzić z łodzi, ta zakrzywiona szczotka ułatwia szorowanie kadłuba prosto z pokładu łodzi. Jest ona najlepsza do brudu, jednak nie będzie miała wystarczającej mocy usuwania pąkli, aby zrobić różnicę.
  • Myjki ciśnieniowe: Mycie elektryczne nie jest przeznaczone tylko dla chodników i budynków – może być skutecznym sposobem na wyczyszczenie kadłuba łodzi, również. Pamiętaj jednak, że te głośne urządzenia mogą nie być dobrze widziane przez sąsiadów w marinie.
  • Nurkowie: Wreszcie, jeśli żadna z tych opcji nie brzmi dla ciebie dobrze, zawsze możesz wynająć profesjonalnych nurków, aby wyczyścili twój kadłub.