Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konserwacji jachtu

Większość żeglarzy powie ci, że zakup jachtu to najlepszy zakup, jakiego kiedykolwiek dokonali. Nie ma lepszego sposobu na rozkoszowanie się morzem i słońcem niż na swoim prywatnym jachcie. Należy jednak pamiętać, że posiadanie jachtu to nie tylko zabawa – konieczne są pewne czynności związane z jego konserwacją abyś mógł cieszyć się nim w pełni.

Czytaj dalej, aby poznać niektóre z wymaganych czynności konserwacyjnych, które będziesz musiał wykonać Ty lub profesjonalista:

  • Czyszczenie: Twój jacht musi być regularnie czyszczony, aby zapewnić jego prawidłową funkcjonalność i zapobiec gromadzeniu się glonów i pąkli. Wytrzyj wszystkie powierzchnie po każdej przygodzie na jachcie i dokładnie wyczyść kadłub przynajmniej raz na dwa tygodnie.
  • Silnik, układ napędowy i generator: Podobnie jak w przypadku samochodu, jacht wymaga przeglądu i konserwacji raz do roku. Podczas tej usługi profesjonalista sprawdzi silnik, układ napędowy, generator i wszystkie inne niezbędne elementy jachtu. Zima to świetny czas na zaplanowanie tej usługi.
  • Klimatyzacja: Aby klimatyzacja działała w gorące letnie dni, musisz ją serwisować. Przepłukanie przewodów raz na pół roku pomoże zapobiec gromadzeniu się osadów i sprawi, że klimatyzacja będzie przyjemnie chłodzić.
  • Paliwo: Słona woda może dokonać spustoszenia w wielu częściach jachtu, zwłaszcza w układzie paliwowym. Aby utrzymać system wolny od korozji, musisz co kilka miesięcy opróżniać zbiornik i wymieniać filtry paliwa. Ponadto zawsze upewnij się, że używasz paliwa odpowiedniego dla twojego silnika.
  • Systemy elektryczne: Elementy elektryczne na jachcie mogą się dość łatwo poluzować. Co kilka tygodni sprawdzaj wszystkie światła i przełączniki na jachcie. Powinieneś również sprawdzać stan akumulatora, aby upewnić się, że jest w pełni sprawny i wolny od korozji.

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalistę do konserwacji swojego jachtu?

zachód słońca na jachcie

Dla żeglarzy, którzy lubią brudzić sobie ręce, konserwacja jachtu może być przyjemną częścią posiadania łodzi. Jednak tym, którzy nie lubią ciężkiej pracy, polecamy zatrudnienie profesjonalnej załogi. Oto najważniejsze powody, dla których warto skorzystać z usług profesjonalistów:

  • Oszczędność pieniędzy: Zatrudnienie zespołu profesjonalistów do konserwacji jachtu może być bardziej opłacalne niż robienie tego samemu. Nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na drogie narzędzia, środki czyszczące lub inne rzeczy związane z konserwacją typu „zrób to sam”.
  • Zapobieganie awariom: Profesjonalne zespoły zajmujące się konserwacją jachtów wiedzą dokładnie, co robią, kiedy pracują na twojej łodzi. Podczas wykonywania zadań konserwacyjnych sprawdzą wszystkie elementy i wymienią uszkodzone, zanim Twoja łódź napotka problemy na wodzie.
  • Ciesz się większą ilością czasu na wodzie: Kupiłeś jacht, aby spędzać czas na wodzie, a nie w doku przy czyszczeniu i konserwacji! Zatrudnienie profesjonalistów sprawi, że będziesz mógł poświęcić więcej czasu na żeglowanie, a mniej na konserwację.