Wyspy hiszpańskie – która z nich jest idealna do żeglowania?

Jeśli hiszpańskie wyspy są Twoim najważniejszym celem podróży, wybór należy do wysp na Morzu Śródziemnym lub na Oceanie Atlantyckim.

Baleary oraz rejon Barcelony i Walencji na Morzu Śródziemnym mają swój sezon żeglarski od kwietnia do listopada. Wielu uważa je za raj dla żeglarzy z ponad 300 słonecznymi dniami każdego roku. Najlepsze warunki do żeglowania są między czerwcem a wrześniem, ale jest to również najbardziej zatłoczony okres. Jeśli chcesz cieszyć się odrobiną prywatności i masz nadzieję na spokojny czas, wybierz miesiące maj, koniec września i październik.

Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku, mają swój sezon żeglarski od listopada do kwietnia. Wyspy te są często nazywane „Wyspami Wiecznej Wiosny”, gdzie temperatura waha się pomiędzy 20 a 28°C latem i zimą. Występują tu świeże wiatry o sile 3-4 Beauforta, z silniejszymi podmuchami pomiędzy wyspami ze względu na efekt lejka. Jeśli więc jesteś początkującym lub doświadczonym żeglarzem i chcesz znaleźć to, co najlepsze wśród hiszpańskich wysp, sprawdź nasze rekomendacje.

Żeglowanie po Balearach czy Wyspach Kanaryjskich?

Jest to trudna decyzja, ponieważ żeglowanie w Hiszpanii i odkrywanie hiszpańskich wysp w obu archipelagach, oferuje tak wiele. Wyspy Kanaryjskie oferują czarne, piaszczyste plaże, podczas gdy Baleary mają turkusową wodę i białe, piaszczyste plaże. Baleary składają się z czterech wysp, podczas gdy Wyspy Kanaryjskie to osiem głównych wysp i kilka wysepek. Najlepsze hiszpańskie wyspy do odwiedzenia to Majorka, Ibiza, Menorka, Teneryfa, Gran Canaria i Fuerteventura. Jeśli chcesz uciec od zimna i doświadczyć żeglowania podczas zimy na półkuli północnej, Wyspy Kanaryjskie są twoim wyborem. Baleary wabią młodych ludzi latem, ponieważ są najlepszym miejscem z aktywnym życiem nocnym.

Żeglowanie Majorka

Zaledwie 170 kilometrów od stałego lądu Hiszpanii, można znaleźć piękną wyspę Majorkę. Jest to największa wyspa z wieloma niesamowitymi plażami, a najpopularniejsze z nich to Formentor, Cala Deià i Playa de Alcúdia. Prądy wokół wyspy nie są silne, więc jest to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa. Zalecamy żeglowanie wokół wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara z powodu wiatru Tramontana, ponieważ w ten sposób wiatr będzie wiał na twoją korzyść. Największym miastem na wyspie jest Palma de Mallorca, która jest również stolicą Balearów. Znajduje się tu wiele kotwicowisk i portów. Jest to idealne miejsce dla początkujących żeglarzy, ponieważ nie ma tu wielu płycizn ani wyzwań nawigacyjnych.

Żeglowanie na Ibizie

Ibiza słynie przede wszystkim z nocnego życia i jest imprezową wyspą Europy. Niemniej jednak posiada również bogate zabytki kulturalne i historyczne. Stolicą Ibizy jest Ibiza Town, lub Eivissa jak nazywają ją po katalońsku. Jest to obszar stosunkowo łatwy do żeglowania, co czyni go idealnym dla początkujących. Zmiany pływów są niewielkie, a przepływ prądu jest niski. Jednak strefa pomiędzy Ibizą a Formenterą to miejsce, gdzie początkujący i doświadczeni żeglarze muszą zachować szczególną ostrożność. W przejściu pomiędzy tymi dwoma wyspami znajdują się skały i mielizny. Legendarna skała Es Vedrà znajduje się tuż pod powierzchnią morza na mieliźnie La Bota. W przeciwieństwie do Majorki i Menorki, terytorium Afryki wpływa na wiatry typowe dla tego obszaru. Wiosną i jesienią Sirocco powoduje sztormy. Podobnie wiatr Poniente wieje z południowego zachodu, a Levante z południowego wschodu.

Żeglowanie Menorka

Cała wyspa Menorca została wyznaczona jako Rezerwat Biosfery UNESCO, aby chronić dziewiczą naturę i dziką przyrodę wyspy. Jest to naprawdę historyczna wyspa. Od Majorki dzieli ją zaledwie 48,7 mil morskich. Mahon jest jednym z największych naturalnych portów na świecie i jest ważnym portem. W tym rejonie dominują wiatry Tramontana wiejące z północy. Latem, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, są one słabsze. Cieplejsza letnia pogoda zaczyna się tu już w kwietniu i trwa do końca października. Podobnie jak inne Baleary, nadaje się dla początkujących żeglarzy.

Żeglowanie na Teneryfie

Teneryfa jest największą wyspą wśród Wysp Kanaryjskich. Niespodziewanie znajduje się tu najwyższy szczyt Hiszpanii, aktywny wulkan Teide. Ze względu na silne wiatry, polecamy żeglowanie w tym rejonie doświadczonym żeglarzom. Północno-wschodnie wiatry pasatowe występują przez cały rok i zapewniają doskonałe warunki do podniesienia żagli i rozpoczęcia prawdziwej żeglarskiej przygody. Pływy są tu silne i wahają się od 2 do 3 metrów. Jest to obszar otwartego morza, gdzie nie należy lekceważyć wiatru. Odległości między marinami są znaczne, więc należy zaplanować swoją podróż z wyprzedzeniem. Nie ma tu również zbyt wielu chronionych zatok. Tak więc, jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie żeglarstwa i masz ochotę na przygodę – wyrusz na Teneryfę!

Żeglowanie na Gran Canarii

Gran Canaria Jacht

Gran Canaria to świetne miejsce na rozpoczęcie żeglarskiej podróży po Wyspach Kanaryjskich. Położona w centrum archipelagu, jest popularnym miejscem dla poszukiwaczy żeglarskich przygód. Podobnie jak na Teneryfie, morze jest wzburzone, a podmuchy są silne z powodu wiatrów handlowych. Głębokie morze otacza wyspy, ponieważ płytkie wody są rzadkością. Podobnie jest z brakiem zacisznych zatoczek. Niemniej jednak, zabytki są urzekające, a wiatry są idealne dla miłośników żeglarstwa, którzy kochają wiatr i chcieliby żeglować po Oceanie Atlantyckim.

Żeglowanie na Fuerteventurze

Spośród siedmiu największych Wysp Kanaryjskich, Lanzarote i Fuerteventura znajdują się najbliżej Afryki. Oprócz wiatrów handlowych, oddziałuje na nie Sirocco, silny wiatr z południa na południowy wschód. Ze względu na bliskość Afryki Północnej, na wyspie Fuerteventura prawie nie występują deszcze. Jest to najbardziej wietrzna wyspa w całym archipelagu, ze względu na suche i gorące wiatry z pustyni Sahara. Jeśli więc jesteś miłośnikiem sportów wodnych, zacznij swoje aktywne wakacje żeglarskie właśnie tutaj, ponieważ jest to popularne miejsce do uprawiania kitesurfingu i aktywnego żeglowania.