Zasady wyboru zakotwiczenia

Właściwy wybór miejsca zakotwiczenia i odpowiednia długość łańcucha kotwicznego decyduje o spokoju nocnego wypoczynku. Wielu żeglarzy uważa, że wie, gdzie wybrać miejsce kotwiczenia i jak prawidłowo zakotwiczyć. Ale w tej materii jest wiele niuansów, od których zależy, czy zjawiska natury będziesz obserwował dopiero, gdy nasili się wiatr lub prąd pływowy, czy też będziesz musiał działać natychmiast.

Jak dobrać zakotwiczenie?

Odpowiednie kotwicowisko powinno być osłonięte od wiatru i wywołanych nim fal oraz mieć dno, na którym Twój typ kotwicy może bezpiecznie utrzymać łódź. Aby wybrać bezpieczne miejsce, należy posłużyć się elektroniczną mapą nawigacyjną, natomiast do parkowania trzeba przewidzieć kilka miejsc jednocześnie, gdzie zapewniona jest ochrona ze wszystkich stron. Należy mieć zapas czasu, aby w razie potrzeby zdążyć przed zmrokiem przenieść się w inne miejsce.

Przy wyborze miejsca zwróć uwagę na topografię dna i jego głębokość, ale nie zapomnij o wymaganej długości końcówki kotwicy – musi być ona obliczona do 7-8 głębokości, a raczej odległości od mocowania kabla (łańcucha) do dna. Należy pamiętać, że mapy cyfrowe wskazują na płytką głębokość wody, dlatego zawsze należy mieć zapas kabla.

Jak radzą doświadczeni żeglarze, należy dokładnie obejrzeć i ocenić relief dna, jeśli głębokość gwałtownie rośnie wraz z odległością od susów. Przy podobnym profilu dna, jeśli kotwica wpełza niżej, to ma znacznie mniejsze szanse na zdobycie oparcia na danej głębokości. Wyjściem z sytuacji jest ustawienie statku rufą do lądu i zamocowanie zapasowej kotwicy na lądzie (wokół kamieni lub roślinności). Kotwica przybrzeżna nie pozwoli statkowi dryfować na głębokość, a kotwica główna uchroni go przed dryfowaniem do brzegu, gdyż będzie musiał „wspinać się” po dnie w górę zbocza.

Przed podjęciem decyzji o noclegu w wybranym miejscu należy dokładnie przestudiować prognozę pogody, trzeba też wziąć pod uwagę swoje wrażenia z pogody. Często możliwe jest sporządzenie prawidłowej prognozy na najbliższe 8-10 godzin poprzez połączenie prognozy otrzymanej z radia z aktualnym stanem pogody. W razie wątpliwości zmień miejsce parkowania, aby uzyskać najlepszą ochronę. Na koniec sprawdź, czy parking nie jest zbyt ciasny? Przy wzmożonym wietrze przepełnienie miejsca jachtami może być niebezpieczne, oblicz dzień tak, aby było wystarczająco dużo czasu na manewry.

Przed zatrzymaniem się zorientuj się w sytuacji na proponowanym parkingu, przechodząc powoli pod silnikiem i sprawdzając rzeczywistą głębokość podawaną przez urządzenie z informacjami wyświetlanymi na mapie. Nie zapomnij również ocenić wzajemnego położenia statków na kotwicy. Najlepiej blisko nawietrznego brzegu, przy lżejszych wiatrach i falach, ale nie na tyle blisko, aby przy zmianie wiatru na brzegu znaleźć się w sytuacji, w której istnieje prawdopodobieństwo wejścia na mieliznę. Zaletą zatrzymania się na kotwicy w stosunkowo płytkim miejscu jest to, że nie ma potrzeby stosowania dłuższego końca kotwicy.

jak wybrać zakotwiczenie

Kotwiczenie

Manewr kotwiczenia poprzedzony jest sprawdzeniem wszystkiego, co jest do tego potrzebne i doprowadzeniem sprzętu do gotowości. Podczas holowania pontonu zwróć uwagę na linę holowniczą, ograniczając jej długość do 0,5-0,7 m, aby zapobiec przypadkowemu nawinięciu liny wokół śruby napędowej podczas ruchu wstecznego.

Omów z zespołem wszystkie ważne punkty – podejście i lokalizację planowanego parkingu, działania każdego w trakcie realizacji zadania. Steward łodzi i osoba wykonująca obowiązki na zbiorniku powinni współdziałać ze sobą, wymieniać zrozumiałe polecenia i sygnały. Następnie należy przygotować kotwicę, zamocować końcówkę kotwicy, posortować ją i umieścić na pokładzie w kolejności dogodnej do jej wydania. Do obowiązków sternika należy zatrzymanie statku w preferowanym miejscu, sprawdzenie głębokości za pomocą echosondy jachtowej i zaalarmowanie tankowca. Zbiornikowiec musi mieć informację o głębokości z dwóch powodów: aby zapobiec pochopnemu wytrawianiu nadmiaru końcówki oraz aby mógł oszacować całkowitą wymaganą długość końcówki kotwicznej.

Podsumowując, należy pamiętać o uwzględnieniu wysokości pływu w miejscu postoju i przycinaniu dodatkowej długości końcówki z oczekiwaniem na podniesienie poziomu wody.

Sytuacje wyjątkowe

Wyjątkowe sytuacje zdarzają się, gdy wynajmujesz jacht i robisz postój na niezbadanych wodach, a nawet używasz niesprawdzonego sprzętu. W takich warunkach, przed wyruszeniem w podróż, jeszcze w marinie, należy upewnić się, że każdy potrafi posługiwać się mechanizmem kabestanowym – windą. Przed opuszczeniem doku warto dać każdemu kotwicę. Wyjmij wszystkie końcówki kotwic, rozłóż je na pokładzie i zmierz ich długość. Jak już wspomniano, może to zająć nawet 6-10 długości liny, dlatego sprawdź, czy masz do dyspozycji końcówkę 70 m, aby w miejscu, w którym planujesz nocować, przenieść parking o odległości od powierzchni wody do dna 10 m.